Dâmbovița: Directorul Stațiunii Pomicole Voinești Spune Că Tot Mai Puțini Tineri Aleg Cercetarea Agricolă Stațiunea
Dâmbovița: Directorul Stațiunii Pomicole Voinești spune că tot mai puțini tineri aleg cercetarea agricolă Stațiunea de Cercetare-Dezvoltare pentru Pomicultură Voinești din Dâmbovița se confruntă cu lipsa de tineri cercetători, afirmă directorul stațiunii, Daniel Comănescu. 'Noi ne confruntăm cu această problemă, și nu numai noi, ci și colegii din țară. Tinerii nu mai îmbrățișează atât de mult partea aceasta agricolă și, în special, cercetarea, probabil și din cauza resurselor financiare modeste', a declarat, pentru AGERP... Sursa: AGERPRES https://agerpres.ro/educatie-stiinta/2026/05/14/dambovita-directorul-statiunii-pomicole-voinesti-spune-ca-tot-mai-putini-tineri-aleg-cercetarea-agri--1556077