În primele nouă luni ale anului 2026, Oficiul Național al Registrului Comerțului (ONRC) a raportat un număr total de înmatriculări de persoane fizice și juridice, dar datele disponibile prezintă o contradicție majoră privind dinamica anuală. Conform titlului publicat de Economica.net, numărul persoanelor înregistrate ar fi crescut cu 8,94%, în timp ce sursele anterioare și alte paragrafe din aceeași sursă indică o scădere cu aceeași procentuală. Analizând structura localizărilor, cele mai multe înmatriculări s-au consemnat în Municipiul București (24.326, cu o scădere de 2,63% față de perioada similară din 2025), urmat de județele Ilfov (6.632, -1,88%), Cluj (4.979, -6,76%), Timiș (4.924, -3,43%), Iași (4.023, -13,69%), Constanța (3.786, +6,65%), Brașov (3.283, -14,04%) și Bihor (3.240, -7,82%). Județele cu cele mai mici număr de înmatriculări raportate în această perioadă sunt Covasna (522, -15,94%), Tulcea (596, -25,31%), Mehedinți (626, -18,6%), Teleorman (637, -14,27%), Caraș-Severin (699, -20,57%) și Ialomița (704, stabil). În contrast, creșteri ale numărului de înmatriculări au fost înregistrate doar în județele Călărași (+7,88%), Constanța (+6,65%) și Galați (+1,55%). Scăderile cele mai semnificative s-au produs în Alba (-33,55%), Tulcea (-25,31%) și Dolj (-23,59%). Din punct de vedere sectorial, domeniile cu cele mai multe înmatriculări sunt transportul și depozitarea (17.612, -1,21%), comerțul cu ridicata și cu amănuntul (14.413, -20,91%) și activitățile profesionale, științifice și tehnice (10.672, -1,81%). Situația lunii septembrie 2026 evidențiază 6.897 de noi înmatriculări, distribuite predominant în Municipiul București, Ilfov, Cluj și Timiș. [1]
Oficiul Național al Registrului Comerțului (ONRC) a raportat o scădere de 8,94% a numărului de înmatriculări pentru persoane fizice și juridice în primele nouă luni ale anului 2026, comparativ cu aceeași perioadă din 2025, totalizând 100.975 de înregistrări. Structura incluzând 55.751 Societăți cu Răspundere Limitată (SRL) și 40.800 Persoane Fizice Autorizate (PFA), datele provenite direct de la ONRC și preluate de Agerpres corectează contradictoriul anterior al titlurilor care anticipau o creștere a volumului. [2]
La nivel teritorial, Municipiul București concentrează volumul cel mai mare de înmatriculări cu 24.326 de firme, înregistrând o scădere marginală de 2,63% față de anul anterior. Următoarele principale centre de activitate economică sunt județele Ilfov (6.632, -1,88%), Cluj (4.979, -6,76%), Timiș (4.924, -3,43%), Iași (4.023, -13,69%), Constanța (3.786, +6,65%), Brașov (3.283, -14,04%) și Bihor (3.240, -7,82%). [2]
Județele cu cele mai scăzute valori raportate sunt Covasna (522, -15,94%), Tulcea (596, -25,31%), Mehedinți (626, -18,6%), Teleorman (637, -14,27%), Caraș-Severin (699, -20,57%) și Ialomița (704, stabil). [2]
Contrastând trendul general descendent, doar trei județe au înregistrat creșteri ale numărului de înmatriculări: Călărași (+7,88%), Constanța (+6,65%) și Galați (+1,55%). Scăderile cele mai accentuate s-au consemnat în Alba (-33,55%), Tulcea (-25,31%) și Dolj (-23,59%). [2]
Pe verticală de sectoare economice, domeniile cu cele mai multe înmatriculări sunt transportul și depozitarea (17.612, -1,21%), comerțul cu ridicata și cu amănuntul (14.413, -20,91%) și activitățile profesionale, științifice și tehnice (10.672, -1,81%). [2]
Situația din luna septembrie 2026 arată 6.897 de noi înmatriculări, distribuite preponderent în Municipiul București, Ilfov, Cluj și Timiș. [2]
În luna septembrie 2026, au fost înregistrate 6.897 de persoane fizice și juridice, cu o distribuție concentrată în Municipiul București (24.326), Ilfov (6.632), Cluj (4.979) și Timiș (4.924). [2]
Surse
- Economica.net ONRC: Numărul persoanelor fizice și juridice înregistrate în primele nouă luni din 2026 a crescut cu 8,94%
- Economedia Radiografia antreprenoriatului românesc în primele 9 luni din 2026: Doar trei județe din România au mai avut creșteri ale înmatriculărilor de firme / Comerțul, cea mai lovită industrie din mediul privat
- ONRC: Date contradictorii privind dinamica înmatriculărilor de afaceri în primele 9 luni ale anului 2026

