Grupo Panvel și-a prezentat rezultatele financiare pentru trimestrul III 2026 la data de 6 noiembrie, evidențiind o accelerare a transformării digitale și o creștere robustă a profitabilității care a depășit așteptările analiștilor. Lanțul de farmacii din Brazilia a raportat venituri brute din comerț cu amănuntul de 1,7 miliarde reali brazilieni (BRL), o creștere de 15,3% față de aceeași perioadă a anului precedent, în timp ce profitul net ajustat a urcat cu 35,4%, atingând 46,4 milioane BRL. Performanța puternică a impulsat acțiunile companiei cu 6,26%, la valoarea de 11,37 USD, deși titlul rămâne cu 31,4% sub maximul său de 52 de săptămâni, de 16,57 USD. [1]
Prezentarea a evidențiat al 26-lea trimestru consecutiv de câștig de cota de piață în Regiunea Sud a Braziliei, unde compania deține acum 13,5% din piață, cu o creștere de 0,7 procente față de anul anterior. Această dinamitate reflectă executarea de succes a companiei pe segmentul de expansiune fizică, canale digitale și inițiative de fidelizare a clienților într-una dintre piețele farmaceutice cele mai competitive din Brazilia. [1]
Canalele digitale au apărut drept principalul motor al creșterii veniturilor în trimestrul respectiv, cota de vânzări digitale atingând 46,6% din veniturile totale de comerț cu amănuntul, o creștere remarcabilă de 20,2 puncte procentuale față de trimestrul III 2025, reprezentând o creștere de 103,3% în termeni absoluti. Platforma marketplace a companiei domină mixul digital cu 78,5%, în timp ce aplicația Panvel a devenit nucleul călătoriei unificate a clientului. Aplicația Panvel a înregistrat o creștere a veniturilor de 271% comparativ cu trimestrul III 2025, atingând 10 milioane descărcări cumulative și 46,9% utilizatori activi lunar. [1]
Directorul financiar, Antônio Napp, a subliniat această realizare în cadrul conferinței pentru investitori, menționând că au atins o cota de aproape 47% a vânzărilor cu amănunt provenite din canale digitale, aplicația reprezentând aproape 80% din aceste vânzări digitale. Infrastructura logistică a companiei suportă această expansiune digitală prin 867.000 de livrări finale proprii în trimestru, o creștere de 20,2% anual, menținând un nivel de serviciu de 93,9%. Panvel operează 677 de magazine pentru comenzile online ridicate din magazin (click-and-collect), 435 magazine de livrare și 9 centre mici de distribuție sau magazine întunecate pentru a îndeplini comenzile digitale eficient. [1]
Extinderea bazei de clienți a Panvel a continuat cu un ritm puternic, clienții totali atingând 32,3 milioane, cu o creștere de 17,8% anual. Mai important, baza de clienți activi (cei care au făcut cel puțin o achiziție în ultimele 12 luni) a crescut cu 7,8% la 7,8 milioane, iar clienții fideli (care fac cumpărături de cel puțin o dată la 15 zile) au crescut cu 7,6% la 1,8 milioane. Programul de loialitate Panvel Prime a devenit o platformă semnificativă de creștere, reprezentând acum 10,8% din baza de clienți activi, cu o îmbunătățire a rata de retenție de 7,9 procente față de anul precedent. [1]
Vânzările într-un singur magazin (same-store sales) au rămas robuste, cu cele mature (MSSS) atingând 11,5% și cele generale (SSS) ajungând la 13,3%. Aceste cifre au depășit semnificativ inflația, care a fost de 8,7% pe o bază de douăsprezece luni, indicând o creștere reală a vânzărilor de 4,6%. Vânzările medii per magazin au atins 837.000 BRL în trimestru, o creștere de 10,9% anual, în timp ce magazinele mature au avut o medie de 887.000 BRL. [1]
Panvel și-a extins șirul de câștiguri de cota de piață pentru 26 de trimestre consecutive, ocupând teren în toate statele din Brazilia de Sud și în toate categoriile de produse. Cota de piață în Regiunea Sud a atins 13,5%, cu performanțe particulare puternice în Rio Grande do Sul (22,4%, cu creștere de 0,9 puncte procentuale), Santa Catarina (7,9%, cu creștere de 0,6 puncte procentuale) și Paraná (7,4%, cu creștere de 0,4 puncte procentuale). [1]
Panvel s-a stabilit ca fiind cea mai bine poziționată farmacie din Regiunea Sud pentru medicamentele GLP-1, o categorie în creștere rapidă pentru diabet și managementul greutății. Prezentarea companiei a evidențiat o elasticitate prețurilor semnificativă care transformă mixul de creștere al categoriei, prețurile medii scăzând cu 30,4% în timp ce volumele unitare au crescut exploziv cu 73,1%, rezultând în creșterea veniturilor nete de 20,5%. Categoria GLP-1 rămâne robustă pentru anii următori, cu 13 medicamente disponibile în prezent și cinci aprobate recent. [1]
Marja brută de Comerț cu amănuntul a scăzut modest cu 0,2 procente puncte la 29,7% în trimestru,reflectând un mix de factori pozitivi și negativi. Compania a identificat câteva provocări marginale inclusiv mixul medicamentelor de prescripție, dinamici de preț GLP-1, controalele prețurilor CMED, competiția și costurile de digitalizare. Acestea au fost parțial compensate de contribuții pozitive din ecuația brandului, negocierile cu furnizorii, medicamentele generice, produsele proprii, retail media, sănătate și frumusețe. [1]
Cu toate acestea, Panvel a realizat leverage operațional semnificativ prin disciplina cheltuielilor. Cheltuielile de vânzări au crescut cu 12,0%, mult sub creșterea veniturilor de 15,3%, rezultând o diluare de 0,7 puncte procentuale la 21,7% din veniturile brute. Cheltuielile generale și administrative au rămas stabile la 2,5% din veniturile brute. Aceasta a permis marjei EBITDA la patru pereți să se extindă cu 0,3 puncte procentuale la 11,5%, în ciuda scăderii marjei brute. [1]
EBITDA ajustat a atins un nou maxim istoric pentru un trimestrul III, la 96,8 milioane BRL, reprezentând o creștere de 21,2% anual cu o marjă de 5,7%. Venitul net ajustat de 46,4 milioane BRL a crescut și mai rapid, cu 35,4% anual, cu o marjă expinsă cu 0,4 puncte procentuale la 2,7%. Directorul financiar, Antônio Napp, a subliniat acest istoric de performanță, menționând că Panvel a menținut un ritm de creștere de 14,5% de-a lungul ultimilor cinci ani. [1]
Generarea de cash și puterea bilanțului au fost consolidate, cu Panvel generând 64,9 milioane BRL în flux de numerar operațional și 19,9 milioane BRL în flux de numerar liber în trimestru, marcând al șaptea trimestru consecutiv de generare pozitivă a fluxului de numerar liber. Aceasta a permis o continuă dezlevare, datoria netă scăzând la 0,8 ori EBITDA-ul ultimelor douăsprezece luni (LTM), față de 1,0 ori la aceeași perioadă din anul anterior. Ciclul de numerar al companiei a rămas stabil la 30 de zile. [1]
Expansiunea strategică a Panvel a continuat, rețeaua de magazine atingând 677 de locații, în timp ce randamentul capitalului investit (ROIC) global al magazinelor se menține la 43,6%. Magazinele mature oferă randamente excepționale cu marje EBITDA de 12,1% și ROIC de 60,1%. Compania își menține ținta de până la 1.000 de magazine până în 2030, fiind mai concentrată pe productivitate, marje și randamentul capitalului decât pe numărul brut de magazine. [1]
Experiența clientului a Panvel este centrată pe monitorizarea punctelor de contact, utilizarea inteligenței artificiale pentru a analiza feedback-ul și mapează călătoriile omnichannel. Scorul Net Promoter (NPS) a atins 82 pentru magazine și 88 pentru aplicație în trimestrul III. Scorurile de satisfacție a clientului (CSAT) au rămas excepțional de ridicate, la 98% pentru serviciu, 95% pentru livrare și 92% pentru ridicare. [1]
Directorul de Relații cu Investitorii și Strategie, Ismael Röhrig, a explicat abordarea orientată către client în cadrul apelului pentru investitori, subliniind diferențiatorul major al proiectului este faptul că s-a analizat călătoria clientului la nivel integrat, nu prin prisma unui singur canal. Rezultatele trimestriului III construiesc pe o traiectorie istorică puternică de creștere, venitul brut din comerțul cu amănuntul crescând de la 1,6 miliarde BRL în 2015 la 5,9 miliarde BRL în 2025. [1]
Conducerea și-a exprimat încrederea în performanța trimestrului IV, deși există comparații dificile an pe an. Istoric, compania a livrat o сезонност puternică în trimestrul IV, cu o creștere medie de la trimestrul III la IV de 10,6% a veniturilor brute, 8,1% a vânzărilor medii per magazin și 25,7% a EBITDA-ului ajustat. Perspectivele pentru anul 2026 anticipează o creștere continuă a vânzărilor farmaceutice, în special a medicamentelor de prescripție (inclusiv GLP-1) și a generice. [1]
Pe segmentul profitabilității, compania anticipează presiuni pe mixul produselor și ajustări mai mici ale prețurilor CMED care vor apăsa asupra marjelor brute, dar se așteaptă ca cheltuielile controlate să crească sub ritmul vânzărilor prin câștiguri de productivitate. Către 2030, Panvel și-a reiterat ambiția de a se dubla în dimensiune, cu ținte de venit de 11,5-12 miliarde BRL, marje EBITDA de 6,7-7% și până la 1.000 de magazine. Compania menține un randament al dividendelor de 4,19% și a plătit dividende timp de 35 de trimestre consecutive. [1]
Surse
- Taguri
- Entități
- Regiuni
- Brazil

